Poszczególne modele zamiatarek ulicznych mogą się bardzo między sobą różnić, a różnice te dotyczą nie tylko samego wyposażenia. Dlatego też rodzaj maszyny najlepiej dopasować pod kątem tego, jakie zadania ma pełnić w praktyce. Istnieje przynajmniej kilka wariantów tego sprzętu, który umożliwia sprzątanie na większą lub mniejszą skalę w zależności od potrzeb.

Wybór zamiatarki- co wziąć pod uwagę?

Model zamiatarki warto dostosować do takich parametrów jak:

 

  • Miejsce, w którym ma odbywać się sprzątanie. Specyfika obszaru jest ważna, gdyż do centrum miasta raczej nie zmieści się duża zamiatarka, która swoim wyglądem przypomina samochód ciężarowy. Są też takie tereny, gdzie występują limity związane z tym, jak duży sprzęt może się tam zmieścić, także pod kątem jego wagi. Do sprzątania przy placu budowy odpowiednie będą większe zamiatarki, które mają szczotki z boku maszyny lub też są wyposażone w osprzęt wleczony. Do oczyszczania wąskich, miejskich uliczek lepiej sprawdzą się modele kompaktowe z przeszkloną kabina operatora oraz szczotkami obrotowymi, które są umieszczone na froncie. Takie modele zamiatarek jak chociażby zamiatarka Beam znajdziemy chociażby w ofercie Terberg Matec. To wybór różnych modeli zamiatarek zarówno spalinowych jak i elektrycznych.

 

  • Pod uwagę trzeba też wziąć wielkość przestrzeni, jaką trzeba będzie oczyścić. Determinuje to rodzaj i wielkość zamiatarek, a także to, ile takich maszyn będzie musiało każdego dnia wyruszyć w teren.

 

  • Jeszcze jednym istotnym aspektem jest rodzaj zbieranych zanieczyszczeń, czy w dużej mierze chodzi o odpylanie ulic, a może o usuwanie różnego rodzaju kruszyw, które były transportowane na plac budowy.

Modele o różnych parametrach technicznych

Porównując poszczególne modele, takie jak chociażby zamiatarka Beam, za pewne naszą uwagę zwróci to, że poszczególne modele różnią się pod względem wielkości zbiorników, jakie mogą transportować podczas sprzątania. Bezpośrednio przekłada się to na efektywność usuwania zanieczyszczeń. Każda zamiatarka posiada bowiem kontener na odpady, zbiornik na czystą wodę użytkową oraz zbiornik na wodę zużytą.

https://www.terbergmatec.pl/

Efektywność sprzątania może być też różna ze względu na to, jak ułożone są szczotki obrotowe, w jaki sposób można nimi sterować i jaki jest ich maksymalny rozstaw. Są modele, które mają jedną szczotkę, ale są też takie zamiatarki, które mają dwie lub też nawet trzy szczotki obrotowe. Dobrze też, aby była możliwość sterowania nimi niezależnie od siebie z poziomu kabiny operatora.