Koszty prowadzenia działalności gospodarczej w naszym kraju są coraz wyższe, dlatego coraz liczniejsza grupa polskich przedsiębiorców zastanawia się nad przeniesieniem swojej działalności za granicę. Jedni decydują się na przenosiny do Czech, inni wybierają Litwę, a jeszcze inni Francję czy Hiszpanię. Tego typu plany pociągają za sobą liczne pytania: jak wygląda założenie firmy w Hiszpanii? Jak płaci się vat w Hiszpanii? Czy konieczne trzeba znać hiszpański, czy może wystarczy język angielski? Te i wiele innych wątpliwości nękają nie jednego przedsiębiorce, dlatego by je rozwiać przedstawiamy kilka zasadniczych kwestii związanych z założeniem i prowadzeniem własnej firmy na terenie hiszpańskiego królestwa.

Założenie firmy w Hiszpanii

Na wstępie należy zaznaczyć, że proces założenia firmy trwa w Hiszpanii około 6 – 8 tygodni. Są formy działalności, które można zarejestrować niezwykle szybko, jednak średnio jest to właśnie 6 do 8 tygodni. Polacy chcący rozpocząć działalność na terenie tego kraju położonego na Półwyspie Iberyjskim mają możliwość skorzystania z kilku opcji: mogą założyć samodzielną firmę, mogą otworzyć w tym kraju oddział swojego przedsiębiorstwa, lub dołączyć joint venture z już istniejącą hiszpańską firmą.

Forma prawna działalności gospodarczej w Hiszpanii

Rozpoczynając działalność gospodarczą w Hiszpanii przedsiębiorca może się zdecydować na jedną z przewidywanych przez hiszpańskie prawo form prawnych. Wśród nich znajdują się Sociedad Anonima, czyli spółka akcyjna; Sociedad de Responsabilidad Limitada, czyli hiszpańska spółka z ograniczoną odpowiedzialnością; Sociedad Limitada de Nueva Empresa – nowa spółka z ograniczoną odpowiedzialności, jest to specyficzna dla Hiszpanii forma prawna, pozwalające na założenie działalności w ciągu 48 godzin. Istnieje także możliwość przekształcenia już istniejącej spółki w tak zwaną Societas Europaea, czyli spółkę europejską.

VAT w Hiszpanii

Podatek vat w Hiszpanii podlega tym samym ustaleniom, co w każdym kraju będącym członkiem Unii Europejskiej. Stawka podatku VAT w Hiszpanii została ustalona przez hiszpańskie władze na poziomie 21%, niektóre artykuły podlegają opodatkowaniu 10%, natomiast podatek 4% płaci się od artykułów spożywczych i gazet. Szczegółowe informacje na temat podatku od towarów i usług znajdziesz klikając w artykuł – płatność vat w Hiszpanii.

Firmy dostarczając i kupujące towary w Hiszpanii

Prowadząc działalność na terenie Hiszpanii firmy są zobowiązane odprowadzać podatek VAT. Natomiast polskie firmy dostarczające lub kupujące towary w Hiszpanii mają możliwość starania się o zwrot podatku Vat na podstawie stosowanej deklaracji.

Podejmują decyzję o otworzeniu działalności w Hiszpanii lub rozważają taką możliwość należy dobrze zapoznać się z panującym w tym kraju prawem podatkowym lub znaleźć biuro księgowe specjalizujące się właśnie w rozliczeniach firm na terenie Hiszpanii. Nie podlega, bowiem wątpliwości, że znajomość tamtejszego języka oraz prawa znacznie ułatwia cały proces założenia działalności gospodarczej na Półwyspie Iberyjskim.

Autor: Gestoria Ramon Santafe S.L.P