Bez wątpienia, własna firma daje ogromną ilość możliwości rozwijania się dokładnie w taki sposób, w jaki byśmy sobie tego życzyli. Nie chcesz męczyć się na etacie, masz pomysł na siebie, znasz już obszar, na którym będziesz działał, wiesz czego możesz się spodziewać po konkurencji oraz czym charakteryzuje się Twoja branża? To najlepszy moment na to, aby stać się oficjalnie przedsiębiorcą i nie musisz wcale obawiać się tego, że cały proces będzie zbyt skomplikowany. Zawsze możesz bowiem skorzystać z profesjonalnego doradztwa biznesowego, a wówczas rozpoczynanie działalności za granicą może nie być już aż tak dużym wyzwaniem. Takie doradztwo na samym starcie może przede wszystkim dotyczyć tego, jaką osobowość prawną powinieneś wybrać do prowadzenia własnej działalności.

 

W Hiszpanii, samozatrudnienie- które jest nam za pewne bardzo dobrze znane z polskich realiów- to jedna z możliwości, ale równie często wybieraną opcją jest możliwość rejestracji spółki w wersji z ograniczoną odpowiedzialnością. Stworzony został nawet specjalny jej wariant „nowe przedsiębiorstwo”, w ramach którego zostały uproszczone procedury oraz skrócony został czas oczekiwania na odpowiedzi z urzędów.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością niesie ze sobą mniejsze ryzyko

Jest to jeden z powodów, dla którego ta możliwość jest tak bardzo popularna. Jak sama nazwa wskazuje, spółka ta jest przykładem podmiotu, w którym odpowiedzialność uczestników ogranicza się do wysokości wniesionego przez nich wkładu. Oznacza to, że ich majątki odrębne nie są tutaj w ogóle brane pod uwagę. Tak jak i spółka akcyjna, oba te rodzaje podmiotów należą do spółek kapitałowych. Dlatego też to ryzyko może być tutaj określone jako znacznie mniejsze.

 

Jeśli więc chcesz skorzystać z możliwości prowadzenia spółki- możesz to zrobić nawet w pojedynkę. Jedną z istotniejszych rzeczy jest natomiast to, że musisz wykazać posiadanie kwoty kapitału początkowego- rozpoczynanie działalności za granicą w formie spółki nie jest więc całkowicie bez kosztowe, a obecnie kwota minimalnego kapitału początkowego wynosi około 3000 euro. W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej nie ma takiej konieczności. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością będzie doskonałym rozwiązaniem w momencie, kiedy chcesz podjąć się współpracy z kimś jeszcze. Będzie to uregulowana prawnie forma współdziałania razem  w ramach stworzonej firmy.

Czy procedura rejestracji spółki jest skomplikowana?

W przypadku prawa dotyczącego spółek, można zauważyć bardzo wiele analogii, jakie występują pomiędzy prawem hiszpańskim oraz polskim. Może to stanowić pewne ułatwienie dla przyszłego przedsiębiorcy. Trzeba jednak przygotować się na to, że cała procedura rejestracji spółki będzie odrobinę bardziej wymagająca niż rejestracja jednoosobowej działalności gospodarczej. Niezbędne jest też poruszanie się we wszystkich procedurach w języku urzędowym, czyli hiszpańskim.

 

Podążając jednak krok po kroku za wytycznymi związanymi z tym, w jaki sposób możemy zarejestrować taką spółkę- możemy to zrobić w około cztery tygodnie. Taki zapas czasu najlepiej jest przeznaczyć sobie właśnie na ten cel. Zakładając nową firmę w Hiszpanii zawsze warto sprawdzić obowiązujące programy pomocowe, które mają na celu rozwijać przedsiębiorczość. To mogą być jednorazowe zapomogi celowe, które mają przyczynić się do uzyskania stabilnej pozycji firmy na rynku. Można także zwrócić się o pomoc do specjalistów z biura rachunkowego- https://biuroksiegowewhiszpanii.pl.