Osoby pasjonujące się zdrowym odżywianiem i takim stylem życia, a przy tym lubią oraz potrafią rozmawiać z ludźmi, mogą spróbować swoich sił w zawodzie dietetyka. Jeśli do tego mają wysokie ambicje i aspiracje powinny zastanowić się nad otworzeniem własnej działalności gospodarczej w tej branży.

Na wstępnie wart zaznaczyć, że prowadzenie firmy dietetycznej w żaden sposób nie jest uwarunkowane prawnie. To z kolei oznacza, że każdy może ją prowadzić, powinien jednak zatrudnić wykwalifikowany personel. Jeżeli natomiast właściciel chce osobiście świadczyć usługi, musi mieć tytuł zawodowy dietetyka, powinien więc ukończyć studia na kierunku dietetyka, przynajmniej I stopnia.

Dlaczego zakładanie własnego gabinetu dietetycznego to dobry pomysł?

Współczesny styl życia jest pełny potencjalnych klientów dla zakładu dietetycznego:

  • otyłość – coraz więcej osób boryka się z tym problemem, a przypadłość ta uważana jest za chorobę cywilizacyjną;
  • alergia – to schorzenie, które dotyka zwłaszcza młodsze osoby, również wymaga stosowania odpowiednio dobranej diety;
  • sportowcy – zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy, z uwagi na duży wysiłek i szczególną dbałość o zdrowie, a także wydolność organizmu, często korzystają ze współpracy z dietetykami.

Zakładanie własnego gabinetu dietetycznego – od czego zacząć?

Dietetyk to zawód, które jest ściśle związany z medycyną. Gabinety dietetyczne odwiedzają osoby, które dotknięte są jakąś chorobą. Również w przypadku, gdy wydaje się, że dany klient jest zdrowy, należy go zbadać. Aby przeprowadzić badanie konieczny jest odpowiedni sprzęt – to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia gabinetu dietetycznego. Profesjonalny dietetyk, powinien się też wyposażyć w odpowiedni program do układania diet.

Ważna jest także odpowiednia lokalizacja gabinetu – najlepiej przy ważnej ulicy lub placu – tam, gdzie przechodzi dużo osób. Ważne więc, aby umieścić też dobrze widoczny szyld, zachęcający do odwiedzenia gabinetu. Dobrą lokalizacją jest też bliskie sąsiedztwo ośrodka zdrowia lub centrum fitness. Należy również odpowiednio urządzić gabinet dietetyczny. Bardzo ważne, aby zawsze utrzymywać go w czystości. W lokalu powinno się wygospodarować poczekalnię, toaletę i pomieszczenie socjalne.

Jak założyć gabinet dietetyczny?

Poza oczywistymi kwestami koniecznymi do założenia każdej działalności gospodarczej, czyli spraw czysto papierowych i załatwienia wszelkich niezbędnych formalności, niezwykle istotne są też sprawy związane z reklamą i marketingiem, jak ma to miejsce np. w przypadku firmy Projekt Zdrowie. Zakładnie własnego gabinetu dietetycznego to też:

  • reklama np. w lokalnej prasie, na forach i portalach ogłoszeniowych, czy ulotki i widoczny szyld, a także zwracający uwagę przechodniów potykacz;
  • nawiązanie współpracy z firmami cateringowym, z klubami fitness oraz salonami SPA, 
  • organizowanie warsztatów i szkoleń,
  • poradnictwo internetowe.

Ważne też, aby opracować cennik swoich usług oraz jasno i konkretnie określić swoją ofertę i zakres prac gabinetu dietetycznego.