regulamin na papierze

Taki regulamin sklepu internetowego w praktyce jest podstawą działania firmy. Jej głównym narzędziem jest bowiem strona internetowa, za pośrednictwem której możliwa jest sprzedaż. Żeby jednak wszystko dobrze funkcjonowało, przedsiębiorca był zadowolony, a klient usatysfakcjonowany- konieczne jest stworzenie takiego właśnie regulaminu, który precyzuje warunki wzajemnej relacji zakupowej. Regulamin stanowi zabezpieczenie zarówno interesów przedsiębiorcy, a więc sprzedającego, jak i kupującego.

Niestety, przedsiębiorcy tworząc takie regulaminy często myślą, że mogą zawrzeć w nich wszystko, tym samym stawiając siebie na uprzywilejowanej pozycji. Skutkuje to tym, że często w takich dokumentach można znaleźć wiele klauzul niedozwolonych, które po prostu nie są zgodne z obowiązującym prawem. Dlatego też w praktyce, pomoc prawnika jest tutaj bardzo wskazana, tym bardziej, że będą to dokumenty stanowiące podstawę działalności sklepu. Prawnik może dla nas taki regulamin opracować od początku do końca, ale może też sprawdzić ten, który już zredagowaliśmy i który posiadamy. Może też przygotować dla nas taki dokument jak polityka prywatności, która zazwyczaj również jest potrzebna do tego, aby w ogóle móc wystartować z działalnością w sieci. Taką pomoc otrzymasz w kancelarii Smr Law: https://www.smr-law.at/pl/kontakt/.

Czym są klauzule niedozwolone w praktyce?

Tak naprawdę takie zapisy mogą przyjąć różną formę. Co prawda, istnieje spis najczęściej pojawiających się klauzul stosowanych przez przedsiębiorców, który znajdziemy w rejestrze prowadzonym przez Prezesa UOKiK. Nawet jeśli nie znajdziemy tam dokładnie takiego przykładu, jaki chcielibyśmy umieścić w naszym regulaminie- warto zachować pewną ostrożność. Zazwyczaj, za klauzulę niedozwoloną uznaje się zapis, który rażąco narusza interesy konsumenta, a także jest sprzeczny z dobrymi obyczajami. Oczywiście- z przyczyn oczywistych- niedozwolone w regulaminach zapisy najczęściej dotyczą zwrotu towarów, a także możliwości ich reklamowania. Dla prowadzących sklepy internetowe temat ten zawsze jest najtrudniejszy i w tym obszarze zawsze pojawia się najwięcej nadużyć.

Braki informacyjne również są bardzo niebezpieczne

Czasem można celowo czegoś nie dookreślić, aby potem zaniechać wykonania danej czynności na rzecz konsumenta. Takie działanie również jest sprzeczne z prawem. Dlatego też mówi się, że regulamin sklepu internetowego powinien być maksymalnie rzetelny i wyczerpujący, a więc powinien zawierać jak najwięcej szczegółowych informacji. Nigdy nie wiadomo, które z nich okażą się istotne. Oczywiście, istnieje cała lista aspektów, jakie podlegają obowiązkowi informacyjnemu ze strony przedsiębiorcy. Jeśli więc samodzielnie zabieramy się za redagowanie tego dokumentu- koniecznie powinniśmy się z tą listą zapoznać. Tym samym mamy szansę na zwrócenie uwagi na najistotniejsze elementy takiego regulaminu, które naprawdę obowiązkowo powinny się w nim znaleźć.